Walter tech-Fórum előadás a Bánki Karon

Nagy örömünkre szolgált, hogy az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar biztosíthatta a helyszínt 2023. december 8-án,  a Walter Hungária Kft. által szervezett tech-Fórum sorozat záró előadáshoz. Karunk ezzel tovább erősítette ipari kapcsolatait. Ezúton is szeretnénk köszönetünket kifejezni a Walter Hungária Kft-nek a  sok-sok éves támogató munkájáért Karunk, illetve a Gépészeti és Technológiai Intézet részére.

A Népszínház utcai telephelyen megvalósult rendezvénynek a Tanácsterem adott helyet, ahol olyan nemzetközi szinten élenjáró fejlesztő és megmunkálásban magasan kiemelkedő cégek képviseltették magukat, mint a Yamazaki MAZAK Central Europe S.R.O, Oerlikon Balzers, Siemens Energy Kft., ELI-HU Nonprofit Kft., Fitting-Ker Kft., ACPS Automotive Kft.. Az elhangzott előadásokon nem csak a szerszámok világában mélyülhettünk el, hanem hallhattunk a jövő gépgyártás technológiájának lehetséges irányvonalairól, szerszámok bevonatolásának trendjéről, jövőjéről. Előadásokat  hallgathattunk meg továbbá a felhasználás és a gyakorlat területéről is, gyártás problematika témakörben.

Az online Walter tech-Fórum 2024.-ben is folytatódik, amelyre nagy szeretettel várunk minden kedves gyártás világával ismerkedő, vagy már jártas Fórumozót.

Mészáros Béla
Gépészeti és Technológia Intézet, Gyártástechnológiai Intézeti Tanszék


Elektromobilitás népszerűsítése témakörében sikeres tréninget tartott az ÓE BGK a nyugat-balkáni országok egyetemi oktatói részére

Az Óbudai Egyetem részvételével zajló Erasmus+ felsőoktatási kapacitásbővítési elnyert pályázat (https://bgk.uni-obuda.hu/pelmob/) keretén belül háromnapos tréning és találkozó zajlott 2023.12.05-07. között a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karon. A tréning célja elsősorban az oktatási módszerek és legjobb gyakorlatok megosztása a résztvevő partnerintézmények oktatóival.

A rendezvényt Prof. Dr. Rajnai Zoltán az Óbudai Egyetem BGK dékánja nyitotta meg, aki hangsúlyozta az Óbudai Egyetem nemzetköziesítési törekvéseit, egyben köszöntötte a résztvevő felsőoktatási intézmények képviselőit Koszovó, Montenegró, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Szlovénia, Görögország és Lengyelország területéről. Prof. Dr. Nebojsa Arsic, a koszovói University of Pristina in Kosovska Mitrovica rektora, a PELMOB (Popularization of Electrical Mobility) projekt szakmai vezetője nagy örömét fejezte ki, hogy az Óbudai Egyetemmel közösen több sikeres nemzetközi pályázat keretében valósul meg a szoros együttműködés. Az Óbudai Egyetem részéről a projekt szakmai vezetője Dr. Drégelyi-Kiss Ágota, az ÓE BGK Gyártástechológiai Intézeti Tanszék egyetemi docense.  

A szakmai előadások sorát Dr. Hajnalka Zsolt, a Magyar Járműalkatrészgyártók Országos Szövetségének nemzetközi kapcsolatokért felelős szekció vezetője kezdte meg. Előadásában rávilágított az alternatív hajtások bevezetésének kihívásaival, valamint bemutatta a Zalazone Járműipari Tesztpálya lehetőségeit. Dr. Czifra György, az ÓE BGK oktatója prezentációjában részletezte az alternatív energiaforrásokat az elektromos autók terén, különös tekintettel a hidrogénmeghajtású járművek megoldásat.

A tréning második napjára látogatást szerveztünk a Bosch Budapest Innovációs Kampusz Gépjárműtechnológiai Fejlesztőközpontjába. Az Bosch Budapest Innovációs Kampusz meghatározó szerepet játszik elektromobilitási és automatizált vezetési megoldások fejlesztésében. A látogatás során egy előadás hangzott el az elektromos hajtások tesztelési fázisairól, majd ezt követően fizikai vizsgálatokat bemutató laboratórium munkájába nyerhettünk betekintést.

A PELMOB projekt budapesti találkozójának utolsó napján Dr. Mikó Balázs, az  ÓE BGK Gyártástechnológiai Intézeti Tanszék habilitált egyetemi docense ismertette az Ipar 4.0 és az elektromobilitás kapcsolatrendszerét, majd ezt követően a Bánki Kar laboratóriumainak a megtekintése következett.

A tréning során közel harminc főt láttunk vendégül a Bánki Karon, akik nagy érdeklődéssel figyelték a kollégáink által készített szakmai anyagokat. A PELMOB projekt első évét ezzel a tréninggel zártuk le, a továbbiakban a fókusz a tantervek, valamint a hozzá kapcsolódó tantárgyak kifejlesztésén lesz a nyugat-balkáni országok felsőoktatási intézményei közreműködésével.

                                                                                                                        Dr. Drégelyi-Kiss Ágota

a PELMOB projekt vezetője, ÓE