Energetikai mérnöki


Képzési adatok

Végzettségi szint: alapfokozat, BSc

Szakképzettség: energetikai mérnök

A képzési idő félévekben: 7 félév

Képzési forma: nappali, levelező

Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő: 210 kreditpont

Tanterv

 Aktuális tantervek

Választható specializációk

  • megújuló energiák és energiabiztonság

Miért fontos az energetikai szakterület, különösen Magyarországon?

Az energiaellátás és az energiabiztonság ma az egyik legfontosabb stratégiai kérdés világszerte – különösen Európában, és ezen belül Magyarországon. Hazánk energiahelyzete sajátos kihívásokkal teli: csak kevés saját energiahordozóval rendelkezünk, és erősen függünk a külső forrásoktól.

Egyik legnagyobb hátrányunk, hogy – sok más európai országgal ellentétben –, hogy nincs saját tengeri kikötőnk. Ennek következtében nem tudunk közvetlenül bekapcsolódni a nagy volumenű tengeri energiaszállításokba. Ez a hátrány napjainkban különösen érezhető, amikor Európa egész energiarendszere átalakulóban van.

A tengeri kikötő hiánya egyúttal fokozza hazánk kiszolgáltatottságát a környező országok infrastruktúrájától és politikai stabilitásától. Egy-egy régiós válság vagy politikai fordulat így közvetlen hatással lehet Magyarország energiaellátására is.

Mindez világosan mutatja: az energetikai szakterület kiemelt jelentőségű, és a jól képzett, rendszerszintű gondolkodásra képes mérnökök szerepe kulcsfontosságú a jövőben.

A mesterséges intelligencia (MI) esetleges jövőbeli hatása az energetikai szakterületre

Az energetikai szakterület rendkívül perspektivikus, és jelenlegi tudásunk szerint nem fenyegeti annak veszélye, hogy az MI kiszorítja a humán munkaerőt erről a mérnöki területről, mivel olyan komplex ismeretanyagot és széles szakmai területet ölel fel, ami szinte lehetetlenné teszi a tervezés során a különféle automatizmusok széleskörű integrálást.

Ez azt jelenti, hogy az energetikai mérnökök jövője biztos lábakon áll – sőt, a modern technológiák csak még izgalmasabbá teszik ezt a pályát.

A képzés célja

A képzés célja energetikai mérnökök képzése, akik olyan megoldások fejlesztésével foglalkoznak, amivel az energiafelhasználás és fogyasztás különféle bonyolult folyamatait tervezik, illetve tökéletesítik. Ismerik a különféle megújuló energiaforrások előnyeit, hátrányait alkalmazásuk korlátait, különösen hazánkra jellemző specifikus ismeretekkel rendelkeznek a megújulók terén. Alkalmasak az energetikai gépek és berendezések üzemeltetésére és fenntartására, illetőleg azok alkalmazására, a munka szervezésére és irányítására, a műszaki fejlesztés, kutatás és tervezés átlagos bonyolultságú feladatainak ellátására a munkaerőpiac igényeit is figyelembe véve. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.

Kiknek ajánljuk?

Ha érdekelnek a modern, technikailag fejlett társadalmak működésének alapjait biztosító különféle energiaforrások, energiaátalakító, energiatároló és energiaellátó rendszerek, akkor itt megtalálod az érdeklődésednek megfelelő tudást és képzést.

Elhelyezkedési lehetőség

Egy energetikai mérnök bárhol el tud helyezkedni, ahol energiatermelés, energiaátalakítás vagy energiafelhasználás történik. Erőművektől kezdve, ipari és mezőgazdasági üzemen át, egészen pl. egy kórházig.