Napjaink egyik legégetőbb kérdése a kiberbiztonság elérése. E téma köré épült a „Biztonságos Internet Napja” rendezvény, melyen az Óbudai Egyetem is képviseltette magát Gödöllőn 2025. február 5-én. Az esemény nyitóelőadását Prof. Dr. Rajnai Zoltán, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar dékánja tartotta, aki a digitális manipuláció pszichológiai hatásait és a megtévesztő stratégiák felismerésének fontosságát ismertette. Az ÓE standja kiemelkedő sikert aratott, interaktív bemutatóival és szakértői tájékoztatóival hozzájárulva a tudatosabb internethasználathoz.
A közel ötszáz diák, felnőtt és nyugdíjas, valamint a téma szakértőinek részvételével megtartott program célja az volt, hogy a résztvevők hiteles képet kapjanak az internet veszélyeiről, annak tudatos használatáról, valamint a kibertérben rájuk leselkedő további veszélyekről és a megelőzés módjairól. A rendezvény központi témája „a kibermegtévesztés pszichológiája – manipuláció, érzelmi sokk és azonnali döntések az online térben” témaköre volt.
Prof. Dr. Rajnai Zoltán, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar dékánja előadásában többek közt digitális manipuláció pszichológiai hatásait, az online térben alkalmazott befolyásolási technikákat, valamint azok érzelmi és döntéshozatali következményeit mutatta be. Gyakorlati példákon keresztül segítette a résztvevőket a megtévesztő stratégiák felismerésében és elkerülésében, elősegítve ezzel a tudatosabb és biztonságosabb internethasználatot.
Elhangzott: egyre gyakoribbak az online csalások, a visszaélés a személyes adatokkal, az adathalászat, a zsarolóvírusok, valamint a gyermekek és idősek sérelmére elkövetett visszaélések. A fiatalok az online világban könnyen áldozattá válhatnak, sok egyéb mellett internetes zaklatás, személyiséglopás bűnözők célpontjai lehetnek. Tudatossággal és kellő körültekintéssel azonban mindez megelőzhető.
Az egyetem szakmai delegációjának tagjai: Prof. Dr. Rajnai Zoltán, Dr. habil. Eigner György, a Neumann János Informatikai Kar dékánja, Márton Zoltán, a STEAM Iroda irodavezetője, a Magyarországi STEAM Platform igazgatója, valamint a rendezvény egyetemi főkapcsolattartója és szervezője, Kirchhof Sándor, a STEAM Iroda, valamint a Magyarországi STEAM Platform IT projekt menedzsere és szoftverfejlesztője, Balogh Péter ezredes, az Óbudai Egyetem Rektori Kabinet zsámbéki Technológiai Innovációs Park munkatársa, a Kiber Akadémia képviselője, Laczi Szandra Anna, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának tanársegéde és egyik kutatócsoportjának vezetője volt.
Egyetemünk standjainál oktatóink, kutatóink és a hallgatói önkormányzatok (HÖK) elnökeinek és képviselőinek közreműködésével interaktív programokat tartottak. Az érdeklődők megismerkedhettek az ÓE kiberbiztonsági és biztonságtechnikai képzéseivel, kutatási projektjeivel, valamint az Óbudai Egyetem Kiber Akadémiájával. Kovács Zsombor, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar HÖK elnöke, Kiss Vajk Bence, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar HÖK képviselője, Zöldi Máté, a Neumann János Informatikai Kar HÖK elnöke, valamint Gyetvai Krisztián, a Neumann János Informatikai Kar HÖK képviselője aktív közreműködésével tájékoztatták az érdeklődőket a képzésekről, az egyetemi életről és a hallgatói közösség szerepéről.
A STEAM Iroda – Magyarországi STEAM Platform egy különleges programmal is készült: „Hadbiztonság és Vagyonvédelem a Minecraft világában” című Nyári Gyerekegyetemi táborukat mutatták be, közelebbről azt, hogy miként lehet a játék világában modellezni és szimulálni biztonságtechnikai kihívásokat, ami különösen a fiatalabb résztvevők körében aratott sikert.