További információk
Képzésvezető: Prof. Dr. Rajnai Zoltán (rajnai.zoltan@bgk.uni-obuda.hu)
Szakmai felelős: Misinszky Gábor misinszky.gabor@bgk.uni-obuda.hu
Képzésszervező: Czigány Gabriella, czigany.gabriella@bgk.uni-obuda.hu (+36 (30) 119 6669)
Jelentkezés
Az online jelentkezési űrlap hiánytalan kitöltésével:
Kérjük minden esetben pontosan jelölje meg a kiválasztott szakot, amelyre jelentkezni szeretne!
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 15.
Képzés kezdete: 2025. szeptember
A szakirányú továbbképzésben szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése magyar nyelven:
- PLC szakmérnök
A szakirányú továbbképzésben szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése angol nyelven:
- PLC engineer
A felvéltel feltétele
BSc vagy MSc (korábbi egyetemi vagy főiskolai) mérnöki oklevél
Képzési adatok
A képzési idő félévekben meghatározva: 2 félév, 170 óra
Finanszírozási forma: önköltséges, az önköltségi díj 475 000 Ft/félév
Munkarend: levelező
Mintatanterv
Mintatanterv elérhető a Tanulmányi Iroda aloldalán
A képzés célja
Minden termelő céghez olyan erősen képzett mérnökök kellenek, akik képesek fejleszteni, tervezni és programozni. Szakértők az elektronika, a mechanika, a mechatronika, a gépek biztonsága, az IT és a robotizálás területén.
A PLC (Progammable Logic Controller) szakmérnök szerepe egy gyárban több területen is szükséges, így a vállalatnak nem elég egy-két szakembert alkalmaznia, inkább egy mérnökcsapatra van szüksége, akik tudásukkal támogatják a termelés összes szintjét, és biztosítják a gyártósorok üzembiztosságát. A PLC mérnökök szerepe a karbantartás, a fejlesztés, a beruházás és a tervezés részlegeken is elengedhetetlenek.
Ezekre a kihívásokra válaszul az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara 2 féléves, levelező képzési rendszerű, a hazai felsőoktatásban akkreditált PLC szakmérnök képzést indít.
A képzés célja olyan szakmérnökök képzése, akik ismerik a gépbiztonságtechnikát, az IOT-t, az ipar 4.0 megoldásokat, az automatizálást, a hidraulikus és pneumatikus rendszerek felépítését, vezérlési eszközöket és feladatokat, valamint az iparban használt gépvezérlők, PLC-k és HMI-k (Human Machine Interface) programozását, működését, és ezek rendszerbe integrálását magas szinten ismerik és alkalmazzák, így piacképes tudással el tudnak majd helyezkedni a hazai és nemzetközi termelő vállalatoknál.
Ezen a képzésen egy újonnan felszerelt laborban tanulhatják meg a hallgatók a PLC szakma rejtelmeit. Oktatóink az iparból és olyan különböző cégektől jönnek, akiknek elméleti és gyakorlati szinten is több éves tapasztalatuk van. A képzés során a hallgatók valós ipari mintaprojekteken és az iparban használt legmodernebb technológiákon keresztül sajátíthatják el az automatizálást és a PLC programozást.
Egyéb információk
Hordozható számítógép megléte szükséges a képzéshez.
Időbeosztás
A levelező munkarendű képzésben a hallgatók tanóráira tömbösítve, pénteki és szombati napokon kerül sor.
A záróvizsgára bocsátás feltételei
A záróvizsgára bocsátás feltétele a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése. Végbizonyítványt a felsőoktatási intézmény annak a hallgatónak állít ki, aki a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelményeket teljesítette, az előírt krediteket megszerezte és szakdolgozatát beadta.