Beszámoló a III. Bánki – HAAS Országos CNC Programozói Versenyről

A Magyar Tudomány Ünnepe keretében 2024. november 8-án került megrendezésre immáron harmadik alkalommal a Bánki-HAAS országos CNC programozási verseny. Ahogyan az elmúlt alkalmak esetében is, most is pályázat útján sikerült biztosítani a rendezvény anyagi hátterét. A verseny szervezése, a díjak vásárlása a Gene HAAS Alapítványnál megpályázott és elnyert 15 000 Eurós támogatás felhasználásával valósult meg. A III. évfolyam küzdelmébe 13 csapat nevezett be, akik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE Savaria Egyetemi Központ, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar, a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ, a Széchenyi István Egyetem, valamint a házigazda és egyben rendező Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar hallgatói közül kerültek ki.

Az selejtező forduló október 29-én zajlott, online teszt formájában. Az elődöntő során elméleti tudásukat mérték össze a versenyzők. A forgácsolástechnológia témaköréből 150 kérdést tartalmazó adtbázisból automatikusan és véletlenszerűen kiválasztott 50 kérdést kellett 45 perc alatt megválaszolni a háromfős csapat minden tagjának külön-külön. Maximálisan 150 pontott lehetett így összegyűjteni. A személyes részvétellel megtartott versenyre a hat legtöbb pontot elért csapat kvalifikálta magát. A továbbjutó csapatok egy otthon megoldandó feladatot kaptak, amely a Kar logójának CNC programozással készített térbeli modelljéből, és a kész program próbafuttatásából állt. A munka menetéről és az eredményről videót kellett készíteniük, amelyet adott határidőre egy meghatározott tárhelyre kellett feltölteni. A feladat letöltése és a megoldás feltöltése között eltelt időt dokumentáltuk és ez az értékelés során pontegyenlőség esetén került figyelembe vételre. Sajnos egy csapat későn jelezte, hogy nem kíván tovább részt venni a megoldásban, már nem volt lehetőségünk egy addig kieső csapatnak lehetőséget biztosítani a versenyen való részvételre, így a döntőben csak 5 csapat mérte össze tudását.

A személyesen lebonyolított döntőre 2024. november 8-án került sor, a versenyt Balogh József a BGK oktatója és a szervezőbizottság operatív vezetője vezette fel, ő köszöntötte a résztvevőket és bemutatta a házigazda kar dékánját, a támogató cégek képviselőit és a szakmai testület, illetve a zsűri tagjait. A csapatokat és felkészítő tanáraikat Prof. Dr. Rajnai Zoltán a kar dékánja köszöntötte és kívánt szakmailag hasznos és jó hangulatú versenyt a résztvevőknek. Ezt követően Dr. Czifra György, a BGK adjunktusa és a szervezőbizottság szakmai vezetője köszöntötte a versenyzőket és ismertette a nap forgatókönyvét.

Az első versenyszám egy kézi programozási feladat megoldása volt. A versenyzők a BGK FMS laborjában kezdték a munkát előre előkészített környezetben. A kész programot – már akinek sikerült megoldani maradéktalanul – a csapatok lefuttatták a laborban telepített HAAS vezérlő szimulátorokon bizonyítva ezzel a program használhatóságát. A következő forduló már a kar nagyelőadójában zajlott, ahol minden csapat 5 perces prezentációban mutatta be az intézményt, ahonnan érkezett, majd 10 percben ismertette az otthon megoldott feladat eredményét. Az előadást a zsűri értékelte, a végeredmény kialakításánál jutott szerephez az így szerzett szerzett pontszám. A bemutatók után következett a jól megérdemelt ebéd. A kora délutáni feladat során egy rajzbírálatot kellett elkészíteni, amelynek keretében egy alkatrész műhelyrajzán meg kellett keresni azokat a hibákat, amelyek lehetetlenné tették a munkadarab CNC gépen történő legyártását. Az utolsó fordulóban egy kész CNC program hibáinak megkeresése és felismerése és kijavítása szerepelt.

Az eredményeket szakmai zsűri értékelte, tagjait az esemény fő szponzora Péntek György a HAAS, valamint a további támogató cégek, Gyönyörű Attila az ENTERPRISE, Antalka Izabella és Takács József a WALTER cég képviselői, illetve a feladatokat előkészítő BGK–s kollégák, Burai István György, Ráczi Viktor Gergely és Dr. Varga Bálint alkották.
A küzdelem befejezését követően a főtámogató HAAS képviselőjének előadása következett.

Az előadások alatt és a kávészünetben a zsűri meghozta döntését, amelyet Dr. Czifra György, a BGK adjunktusa és a szervezőbizottság szakmai vezetője ismertetett, átadva a minden résztvevőnek kijáró elismerő oklevelet. A versenyben az első három helyen végzett csapatnak prof. Dr. Rajnai Zoltán dékán úr adta át a helyezésnek megfelelő oklevelet, valamint a szponzorok által felajánlott díjakat és az otthoni feladat során létrehozott emléktárgy gravírozott modelljét. Immár nemes hagyományként a legjobb csapatnév birtokosa különdíjat vehetett át, amelyről a szervezőbizottság titkos szavazással döntött. A díjat az újraHAASznosítva csapata kapta.

Az első hely birtokosa az újraHAASznosítva csapata lett, amely a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatóiból állt. A fődíj a csapat minden tagjának kijáró 4 színt kezelő 3D nyomtató volt, ezen kívül a csapat és a felkészítő tanár a HAAS cég által felajánlott Forma 1-es belépőt kapott a 2025-ös Magyar Nagydíjra. Második helyezett a Marás Mágusai csapata lett, akik az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar hallgatóiból verbuválódtak. A harmadik helyet, a SZECAM csapata foglalta el, a Széchenyi István Egyetem képviseletében. A második és a harmadik helyezettek díjai is 3D nyomtatók voltak, a díjakat a Gene HAAS Alapítványnál pályázott és elnyert támogatásból vásárolta a rendezvény szervezője. A nagy értékű tárgyi nyereményeken kívül az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara, a HAAS, az ENTERPRISE, az EVOSOFT és a WALTER cégek által felajánlott értékes ajándékok is gazdagították a kiváló munkát végzett versenyzőket.

A csapatok sorrendje és az egyes fordulók eredményei az alábbi összefoglaló táblázatban találhatók:

Csapat1. forduló2. forduló3. forduló4. forduló5. fordulóÖsszesenHelyezés
újraHAASznosítva140783910280439I.
Marás mágusai12292538060407II.
SZECAM117811210155366III.
Gyártáska12452208070346IV.
G561195608025280V.

És akkor álljon itt az első három helyezett csapat névsora, megörökítve az utókornak az elért eredményüket:

  1. helyezett: „újraHAASznosítva” – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Bányász Kristóf, Hegedüs András, Kupcsok Péter
    Felkészítő tanár: Dr. Jacsó Ádám
  2. helyezett „Marás mágusai” – ÓE Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar
    Kerényi Gábor, Varga Zsolt, Várkonyi Péter Pál
    Felkészítő tanár: Stadler Róbert Gábor
  3. helyezett „SZECAM” – Széchenyi István Egyetem
    Varga Márton, Szokolóczi Áron, Nyiri Rafael
    Felkészítő tanár: Rusz Roland János

A versenynap zárásakor prof. Dr. Rajnai Zoltán dékán úr kihangsúlyozta, hogy a lehető legjobb helyre került a Gene HAAS Alapítvány támogatása, mivel a Bánki Kar nagy hangsúlyt fektet a gyakorlatorientált mérnökképzésre, és folyamatosan törekszik a hallgatók CNC technológiával kapcsolatos tantárgyainak fejlesztésére, az oktatás minőségének emelésére. A kar élni tudott a lehetőséggel és reményei szerint folytatódni fog a versenysorozat, mivel a hagyományteremtésnek az alapjait sikerült lerakni. A dékán úr köszönetét fejezte ki a főtámogató HAAS Automation Inc., képviselőjének, Péntek Györgynek a karnak nyújtott támogatásért, és egyben reményét fejezte ki, hogy hosszútávon is fenntartható lesz az együttműködés, hiszen ez mindkét fél számára egy gyümölcsöző szakmai kapcsolatot jelent.

Péntek György, a főtámogató HAAS Automation Inc. képviseletében zárszavában kiemelte, hogy a Haas által kínált támogatási rendszer összességében egy olyan ipari és oktatási kezdeményezés, ami a legmodernebb szerszámgépeket és a hozzá kapcsolódó CNC-segédeszközöket teszi mindenki számára elérhetővé. A cél az, hogy a tanulók és hallgatók magas színvonalú szakmai képzést kapjanak, megismerjék az iparági trendeket és az új technológiákat.

„Hogy mit nyerünk mi? Egy Forma–1-es csapattal is rendelkező, vezető szerszámgépgyártó cég termékeit és filozófiáját ismerhetik meg a jövő szakemberei, technikusai, mérnökei és döntéshozói. Ez mind a fémipar, mind a Haas számára hosszú távú értéket teremt.”

Dr. Czifra György a szervezőbizottság nevében köszönetet mondott az eseményt támogató partnereknek, a HAAS, az ENTERPRISE, a WALTER és az EVOSOFT cégeknek, valamint a Bánki Kar vezetésének az erkölcsi és anyagi támogatásért, illetve minden kollégánknak a szakmai és a technikai feltételek biztosításáért, a verseny színvonalas lebonyolításában való közreműködésért. Búcsúzásként mindenkinek sok sikert kívánt további szakmai fejlődéséhez.

A sikeres verseny további erőt ad a szervezőknek a folytatáshoz, ezért már most elkezdtük a következő, IV. évfolyam szervezésének előkészületeit. Egy kérdőíves felméréssel már a következő évadhoz gyűjtünk véleményeket, ötleteket, illetve felmérjük az elvégzett munkánk eredményességét.

A Szervezőbizottság részéről:

Dr. Czifra György
szakmai vezető

Balogh József
operatív vezető