Fejlett biztonsági technológiákról Belgrádban
2024.06.11 Forrás: Pannon RTV
Energiaellátás, közlekedés, egészségügy, bankrendszer, élelmiszerellátás – nem is gondolnánk, hogy ezen természetesnek tűnő szolgáltatások mennyire sebezhetőek lehetnek.
Ezekről a veszélyekről, a kibertámadásokról, a különböző országok tapasztalatairól tanácskoznak Belgrádban hat napon keresztül a budapesti Óbudai Egyetem, és a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola szervezésében.
Három évvel ezelőtt indította el az Óbudai Egyetem – Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara azt a konferenciát, amelyen ma már nemcsak a NATO-tagállamok, hanem a régió országainak képviselői is részt vesznek. Napjainkban az élet szinte minden területét behálózzák az úgynevezett kritikus, illetve a létfontosságú infrastruktúrák, amelyek üzemeltetése és biztonsága kulcsfontosságú kérdés minden ország számára. Ezekről van szó a konferencián.
Rajnai Zoltán, dékán, Óbudai Egyetem – Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar: „A kritikus infrastruktúrák nagyon érdekes terület, hiszen azokat az infrastruktúrákat értjük ez alatt, ami a biztonságos léthez, az állampolgárok biztonsági érzetéhez szükséges. Gondoljunk az energiaellátásra, a közlekedésre, az élelmiszerellátásra, az egészségügy, a bankrendszer, a közbiztonság, de ide sorolja az Európai Unió többek között az űrkutatás területét is, hiszen ezek is olyan érdekes területek, amelyeket különösen védeni szeretnénk. De ide tartozik még számos olyan terület, mint például a kommunikációs és információs infrastruktúrák, a kommunikációs hálózatok.”
Nem katonai projektről van szó, hanem a középpontjában a fejlett technológiák alkalmazása, mindenekelőtt biztonságos alkalmazása áll. Az egyhetes nemzetközi workshop társszervezője második alkalommal a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola. 33 előadója lesz a szűk körben megszervezett tanácskozásnak, akik Magyarországról, Szerbiából, a környező országokból, de Franciaországból, Tunéziából, Marokkóból és Algériából is érkeztek.
Fürstner Igor, igazgató, Szabadkai Műszaki Szakfőiskola: „Egy kicsit furcsa, hogy ez hat napon át zajló workshop, ahol a résztvevői létszám viszonylag kicsi, elsőre úgy néz ki, hogy mit tudunk mi itt csinálni öt napig, de itt részletesebben tudjuk elemezni, amivel foglalkozunk és azokat az összefonódásokat meg tudjuk találni, amelyek biztosítják, hogy mi ezeket az eszközöket, technológiákat alkalmazni tudjuk.”
A tanácskozásnak a belgrádi Palace Hotel ad otthont és a NATO támogatásával, a Tudomány a békéért és biztonságért program keretében valósul meg.