Gyakorlatorientált foglalkozások a robbantástechnikai szakmérnök képzésen

Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar Robbantástechnikai Szakmérnök és Szakember Szakirányú Továbbképzési Szak hallgatói részt vettek a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Szakértői Intézet Robbanóanyag Analitikai Laboratóriumát bemutató látogatáson a Robbantásos merényletek rekonstrukciója és felderítésének eljárása megnevezésű tantárgy keretében.
A laboratórium bemutatására az Intézet Vezetőjének köszöntését követő rövid elméleti áttekintés után került sor, ahol a hallgatók az elméletben elhangzott robbanóanyagok, illetve robbanóanyag-maradványok analitikai vizsgálataihoz használt metodikákhoz és berendezésekhez kerülhettek közelebb. Elsőként a mintaelőkészítés egyes műveleteibe kaptak betekintést, majd a klasszikus módszerek közül láthattak egy elpuffanás próbát, illetve a feketelőporból való kén kimutatásának a legegyszerűbb kihajtásos módját szemlélhették meg. Ezek után a laboratórium vezetője végigvezette a hallgatókat a műszeres laboratóriumi területeken, ahol a szervetlen komponensek (ionok) kimutatására használt ionkromatográfiás és kapilláris-elektroforézis készülékek, illetve a szerves alkotók kimutatására használt folyadék- és gázkromatográfiás eszközök és a hozzájuk kapcsolt különböző detektálási technikák (tömegspektrometriás, kemilumineszcenciás) kerültek bemutatásra.

Pirotechnika a Bánkin

A végzős hallgatók 2023. március 18-án a Tűz- és katasztrófavédelem szakirányú kérdései tantárgy keretein belül hallgathatták meg a tűzijáték-szolgáltatási piacon nemzetközileg is elismert Nuvu Kft. közel 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkező műszaki vezetőjének Tőtős Ferencnek az előadásait. Az előadások abból a szempontból is kuriózumnak számítottak, hogy az előadó, aki az augusztus 20-i nemzeti ünnep tűzijátékainak is vezető pirotechnikusa volt több alkalommal, a pirotechnika területén, valamint a filmes és színpadi pirotechnikai tevékenységek biztonságáért felelős, egyúttal a veszélyhelyzetek szakértője is.

Az előadó számos szemléltetőeszközzel lepte meg a leendő Robbantástechnikai szakmérnököket. A hallgatók komoly ismeretanyagot kaptak a Világító és jelzőrakéták, a Nyomjelzős lövedékek, a Jelzőtöltények és a Színes füstök, ködök, ingerlő gránátok vonatkozásában. A tanulmányaik végéhez közeledő hallgatók betekintést nyerhettek a légzsákok működéséhez alkalmazott pirotechnikai termékek felépítésébe és működésük sajátosságaiba. Ami azért is fontos lehet a számukra, mert a diploma megszerzését követően lehetőségük nyílik hasonló szakterületen történő elhelyezkedésre. A legnagyobb érdeklődés, természetesen a szórakoztató termékek témaköréhez fűződik, itt ugyanis a gyakorlati feladatvégrehajtások részleteire, szépségeire és természetesen nehézségeire tért ki az előadó.

A tantárgy fontos részét képezte a színpadi effektek (durranó-, villanó-, lángeffektek és becsapódás jelzők) alkalmazásának veszélyei, a veszélyek azonosításának és a szükséges védőintézkedéseknek a kérdésköre. A mérnöki szemlélet fókuszában a tűzijátékok tervezése, kivitelezése és a biztonság teljeskörű koordinálása állt. Így sajátították el a Szikraszökőkutak, a Rakéták, a Bengálégők, a Tűzmozsár és a Bombettatelepek alkalmazásával kapcsolatos ismereteket. Az évtizedek alatt megszerzett tapasztalatok egy részének átadása volt a legfontosabb szempont a leendő szakmérnökeink felkészítésének és a szakmában történő érvényesülésük szem előtt tartása mellett.

Képek forrása: Dudás József és Nuvu Kft.

Vasbeton transzformátorház robbantása Diósgyőrben

Az egykori Diósgyőri Acél Művek területén egy 17 méter magas, használaton kívüli, vasbeton transzformátorház robbantással történő döntésének végrehajtásán vettek részt a Robbantástechnikai szakmérnök képzés hallagatói 2023. március 21-én. A robbantás előkészítését a Detonet Kft. munkatársai hajtották végre a szakmérnök képzés hallgatóinak jelenlétében. Dr. Földesi János (ny. egyetemi docens, a műszaki tudomány kandidátusa) a szakmérnök képzés oktatója, a helyszínen mutatta be az előkészítés fázisait, a biztonsági intézkedések gyakorlati megvalósítását, illetve tájékoztatót adott a robbantástechnikai paraméterekről. Végzős hallgatóink figyelemmel kísérhették a töltetelőkészítés és töltetelhelyezés lépéseit, illetve személyesen vizsgálhatták meg a robbantóhálózat végleges összeállításának minden lépését. A robbantás fő célja nem a transzformátorház megsemmisítése, hanem a gépi bontás megkönnyítése érdekében történő eldöntése volt. A cél elérése érdekében 314 db robbantólyuk került előkészítésre, amelybe összesen 24,75 kg Semtex 1A ipari robbanóanyag került betöltésre. A töltetek elindítása 500 ms-os INdetshock NONEL gyutaccsal történt meg. A Robbantástechnikai szakmérnök képzés során számos alkalommal látogathattak el a hallgatóink a Detonet Kft. által kivitelezett robbantásokra. Ezt a lehetőséget, illetve a hallgatók szakmai felkészültségének minél szélesebb körű kitekintését ezúton is nagyon köszönjük! A DAM területén végrehajtott transzformátorház döntéséről videó is készült, melyet ezen az oldalon megtekinthetnek az érdeklődők.

Képek forrása: Bunyitai Ákos és Detonet Kft.

Szerző: Dr. Daruka Norbert
képzésvezető