135 éve: az Iparpalota megnyitása

135 éve, 1889. szeptember 15-én adta át gróf Csáky Albin vallás és közoktatási miniszter a Hauszmann Alajos műegyetemi tanár tervezte „magyar iparügy palotáját”, budapesti Állami Közép Ipartanoda és a m. kir. Technológiai Iparmúzeum új közös épületét, mely a mai napig otthon ad az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának.

Az Óbudai Egyetem első jogelődje, az Ipartanoda 11. tanévének megnyitásával egybekötött ünnepségről a Pesti Napló Közgazdasági rovata az alábbiak szerint számolt be: „… Pontban 10 órakor érkezett meg Csáky Albin gróf vallás- és közoktatási miniszter Szalay Imre osztálytanácsos kíséretében. A vendégeket a főbejáratnál Zichy Jenő gróf a múzeum felügyelőbizottságának elnöke és Hegedűs Károly főigazgató fogadták… ott voltak még Stoczek József műegyetemi tanár, s főrendházi tag, dr. Klamarik János osztálytanácsos, Frecskay János, Mechwart András, Zippernovszky Károly s még számos nagyiparos és gyáros… A miniszter távozásakor teljes megelégedését fejezte ki Hegedűs Károly főigazgató előtt a szép, célszerű és szakszerű berendezés felett…”

Dr. Gáti József