Tudomány a tűzvédelmi gyakorlatban – Kutatások Szilvay Kornél nyomdokain

A Magyar Tűzoltó Szövetséggel karöltve idén 2024. november 21-én került sor a Szilvay Kornél Tűzvédelmi Konferenciára. A Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatba illeszkedő esemény ez évi állomásának nem titkolt célja volt, hogy e fórum segítségével megmutassa miként hozható szintézisbe adja a tűzoltás gyakorlata a tűzvédelem alkalmazott tudományos mérnöki vonatkozásaival.

A rendezvénynek, az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara adott otthont. A konferencián a szakma képviselői mellett jelentős számban vettek részt a leendő biztonságtechnikai mérnökök, élen a tűzvédelmi specializációt választó hallgatókkal. A tűzvédelmi specializáció felelőse Dr. habil. Nagy Rudolf adjunktus köszöntőjét követően Dobson Tibor tűzoltó vezérőrnagy a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke tartotta meg nyitó előadását. Tábornok Úr előadásában bemutatta a Szövetség égisze alatt hazánk biztonsága érdekében a hivatásos szervezetekkel együttműködésben elvégzett jelentős munkát. Az elhangzottak a mindennapok kihívásai mellett a jövő stratégiai lépéseit is felvázolták a jelenlévők számára.

A konferencián a mentő-tűzvédelem területén felmutatott szakmai eredményeiért, illetve az oktatás terén végzett munkájáért méltán elismert szakértő, Dr. Bérczi László tűzoltó dandártábornok, a Belügyminisztérium szakmai főtanácsadója, egyben a biztonságtechnikai mérnök képzés tűzvédelmi specializációjának oktatója előadásában a lítiumcellák tűzvédelmi kihívásait ecsetelve vázolta az azokra a tűzoltói beavatkozások alkalmával a nemzetközi kutatások nyomán adandó lehetséges válaszokat.

A Szövetség képviseletében a konferencián Dr. habil. Cziva Oszkár, nyugállományú tűzoltó ezredes, a Képzési és Nemzetközi Bizottságának vezetője vont párhuzamot a tűzoltói beavatkozások és a természettudományok között.

Az ezt követő előadást Dr. Zoltán Ferenc nyugállományú tűzoltó ezredes, a Szövetség Megelőzési Bizottságának vezetője tartotta. Tapasztalt szakértőként részletekbe menően foglalta össze a tűzbiztonság terén különösen jelentős csarnoképületek aktív tűzvédelmi rendszereinek és az épületfizikai jellemzők kölcsönhatását tudományos szempontból valós kiterjesztésű tűzkísérletek példáin keresztül.

A szünetet követően a tűzvédelmi kutatásokat folytató doktoranduszok villantották fel kutatásaik irányait. Köztük elsőként Oláh Krisztián, a BME, Csonka Pál Doktori Iskolájának doktorandusza avatta be a nézőközönséget a Dr. Takács Lajos a BME Építészmérnöki Kar docensének témavezetésével végzett, a homlokzati tűzterjedés adekvát modellezését szolgáló kutatásainak eddigi eredményeibe.

A Biztonságtudományi Doktori Iskola doktorandusza, Krepuska András a Dr. habil. Nagy Rudolf témavezetésével folytatott kutatásainak részeredményeként a tűzvédelmi ráfordítások közgazdasági aspektusaiba engedett bepillantást. Az ugyancsak Dr. habil. Nagy Rudolf témavezetettje, Kurmay Sándor a fukusimai atomerőművi baleset létrejöttéről, valamint annak tűzvédelmi vonatkozásainak tudományos vizsgálatáról számolt be.

A levezető elnök Dr. habil. Nagy Rudolf eseményt lezáró szavai után a résztvevők kötetlen szakmai diszkussziók keretében vitatták meg az elhangzottak tartalmát illető gondolataikat, valamint a konferenciaelőadások szélesebb szakmai, tudományos közösséggel való megosztásának lehetőségeit.

Dr. habil. Nagy Rudolf