A Gene Haas Alapítvány Európai Központ vezetőjének látogatása a Bánki Karon

Prof. Dr. Rajnai Zoltán dékán úr és a Kar vezetése, illetve a szakmai hátteret biztosító Gépészeti és Technológiai Intézet Gyártástechnológiai Tanszék munkatársai 2024. január 15-én látták vendégül Simon Vanmaekelbergh urat, a Gene Haas Foundation Európai Központjának (HTEC Supervisor Haas Automation, Inc. Europe Headquarters) vezetőjét.

A HAAS Automation Inc a világ egyik legnagyobb, 100% amerikai magántulajdonban lévő szerszámgépgyártó vállalata. A HAAS a globális ipari jelenlét mellett évek óta aktívan részt vesz a technikai sportok világában (Forma-1, Nascar), illetve világszerte partner a CNC oktatásban. Teszi mindezt azért, hogy a hallgatók modern, a mai kornak megfelelő gépeken, megfizethető technológiával kaphassanak képet a CNC technológia térhódításáról. Gene Haas úr – a Haas Automation Inc alapítója és tulajdonosa – az általa korábban létrehozott Gene Haas Alapítvány minden évben pályázati keretek között anyagilag támogatja mindazon európai oktatási intézményeket és hallgatóikat, akik a CNC oktatás minőségi fejlesztésében és népszerűsítésében részt vesznek és élenjárnak.

Az elmúlt időszakban szoros szakmai kapcsolat alakult ki a Cég magyarországi képviselete (HAAS Factory Outlet – Hungary Division of Bartec) és az Óbudai Egyetem Bánki Kara között, mely számunkra is megnyitotta, és lehetővé tette, hogy Magyarországról első egyetemként részt vehessünk az Alapítvány által kiírt pályázatokon. Ennek köszönhetően 2019-ben 10 000 $, majd 2023-ban 17 500 € támogatást nyert el a Kar az Alapítvány pályázatain.

Simon Vanmaekelbergh úr megtisztelő látogatásának célja egyrészt az volt, hogy képet adjunk számára az Egyetem Bánki Karán folyó CNC és CAD/CAM oktatásról és annak infrasrukturális hátteréről, másrészt köszönetünket fejezzük ki a támogatásokért és megmutassuk a pályázaton elnyert összegek felhasználásával megvalósult programokat, illetve eredményeinket.

Utólagosan értékelve az eseményt rendkívül kedvező benyomást tettünk Vanmaekelbergh úrra, aki számos élménnyel és tapasztalattal gazdagodva utazott vissza Brüsszelbe. Nagyon tetszett neki az intézményben folyó szakmai munka, a munkatársaink felkészültsége, a hallgatói lelkesedés és önállóság. Elégedetten hallgatta a HAAS Factory Outlet – Hungary Division of Bartec-el való kölcsönös szakmai együttműködésünkről szóló tájékoztatónkat. Rendkívül pozitívan értékelte és elégedett volt a Gene Haas Alapítvány által juttatott támogatások felhasználási módjával, mint ahogyan említette: munkálkodásunk teljesen összecseng a Alapítvány filozófiájával és a küldetésében megfogalmazott célkitűzésekkel. Az elismerő szavak azért is nagyon értékesek, mert elmondása szerint közel 3000 egyetemmel van kapcsolata az Alapítványnak Európában, és minden tekintetben felvesszük velük a versenyt.

Mindezek megerősítenek bennünket abban, hogy az idei évben is teljes erőbedobással vegyünk részt a Geene Haas Alapítvány által meghirdetett pályázatokon, és reményeink szerint sikeresen is fogunk szerepelni. Vanmaekelbergh úr a maga részéről a támogatásáról biztosított bennünket.

Balogh József