Folynak a mérések a burkolat vizsgálattal kapcsolatos kutatási programunkban

2020-ban sem lassul a 2017-1.3.1-VKE-2017-00031 azonosító számú, “Nagy pontosságú burkolat vizsgáló mérési technológia alapjainak kutatási programja” című projekt, melynek megvalósulása konzorciumi formában történik a Laterex Építő Zrt. és az Óbudai Egyetem hatékony együttműködésében.

Összefoglalóul elmondható, hogy a pályázat keretében arra keresünk megoldást, hogy a burkolatvizsgálatok esetén ne kelljen az alacsony mintavételből fakadó esetleges hiányosságokat elfogadni, mert az ilyen ellenőrzések használhatatlanul pontatlanok, és ezek nagyon magas kockázatot jelentenek. Szükség van egy olyan eszközre és egy olyan eljárásra, ami a jelenleginél lényegesen pontosabban, nagy sebességgel és sokkal több paraméter vizsgálatával képes képet alkotni egy aljzatról, vagy bármilyen padlóról és természetesen annak szegélyéről is. Jelen fejlesztésünk egyszerre nyújt megoldást mind a három problémára: előzetes számításaink szerint egy ütemben legalább hat-kilenc vizsgálati paraméter egyidejű ellenőrzését teszi lehetővé, – összességében a vizsgálható paraméterek száma meghaladja a százat – ugyanakkor úgy képes napi mintegy 10.000 m2-es haladási sebességgel, állandó emberi jelenlét nélkül vizsgálni, hogy e közben nem károsítja a burkolatot, vagy aljzatát, és komplett, számítógéppel feldolgozott CAD alapú hibatérképet készít a teljes bevizsgálható területről. Jelenleg az Egyetemen az e pályázat keretében, erre a célra kifejlesztett robottal végzünk próbaméréseket, azokat mérési jegyzőkönyvekben összesítjük és elemezzük.

A projekt összköltsége 1.094,726 millió Ft, a támogatási összeg 729,466 millió Ft.