5. Nemzetközi Közép Európai Kritikus Infrastruktúra konferencia

Idén ismét a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat programjaként került megrendezésre az Óbudai Egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán az 5. Nemzetközi Közép Európai Kritikus Infrastruktúra konferencia (5th International Conference on Central European Critical Infrastructure Protection – ICCECIP), melynek idei mottója „Az energiafüggőség hatása a kritikus infrastruktúra védelemre”. A konferencia fővédnöke Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, szervező partnere pedig idén a MH Kiberműveleti Parancsnoksága volt. Az ünnepélyes megnyitón köszöntőt mondott Pozderka Gábor ezredes az MH Kiberműveleti Parancsnokság parancsnoka, valamint a konferencia házigazdája és alapítója Prof. Dr. Rajnai Zoltán az Óbudai Egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar dékánja.

A konferencián két nap alatt 8 plenáris és több mint 60 szekció előadás hangzott el. A személyesen megjelent plenáris előadók között volt a kritikus infrastruktúra védelem számos kiemelkedő kutatója, Dr. Pavel Foltin ezredes a csehországi Brünni Védelmi Egyetem rektorhelyettese, Dr. Nagy Judit a Corvinus Egyetem egyetemi docense, Prof. Dr. Kovács László a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora, Fürstner Igor a Szabadkai Alkalmazott Kutatási Főiskola igazgatója, Prof. Adamiak Marcin a Sziléziai Műszaki Egyetem Anyagvizsgáló Laboratóriumának igazgatója, valamint a Zsolnai Egyetem, Védelmi Mérnöki Karáról Dr. Kavicky Vladimir  ezredes Pásztor Ladislavval közös előadást tartott. A Lorrain Egyetemről Prof. Rusinek Alexis valamint a Zsolnai Egyetem, Védelmi Mérnöki Karáról Prof. Dr. Dvorak Zdenek és Dr. Figuli Lucia online tartotta meg plenáris előadását. A résztvevők nagyrésze személyes jelenlétben, marokkói, francia és ugandai résztvevők pedig online mutatták be előadásukat. A hazai résztvevőkön kívül érkeztek előadók a szomszédos Szlovákiából, Romániából, Szerbiából és Ukrajnából is, valamint Lengyelországból, Csehországból. A kritikus infrastruktúra védelemhez kapcsolódtak a szekciók, úgymint fizikai védelem, kiberbiztonság, személyi biztonság, valamint politikai biztonság. Az érdekes és színvonalas előadásokat érdeklődő kérdések követték. A konferencia gálavacsorán az Óbudai Egyetem rektora Prof. Dr. Kovács Levente meleg szavakkal köszöntötte a résztvevőket és bátorította őket, hogy a következő években is vegyenek részt a konferencián előadásaikkal.

Dr. Kovács Tünde