1st Ybl Conference on the Built Environment – Épített környezet – Egyenlő esélyű hozzáférés és használat szekció

2023. május 12-én az Óbudai Egyetem Építéstudományi Karának szervezésében megtartott 1st Ybl Conference on the Built Environment konferencián a REKORE (Rehabilitációs Környezettervező szakemberek és szakmérnökök ORszágos Egyesülete) saját szekcióval léphetett fel: “Épített környezet – Egyenlő esélyű hozzáférés és használat” címmel.

Szekciónk előadói voltak a Felnőttképzési Központ által gondozott Rehabilitációs környezettervező szakmérnök szak oktatói, a REKORE egyesület tagjai: Dr. Laki Tamás, Szabó Henriett, Parti Mónika, Dr. Szaszák Gabriella, Dr. Jókai Erika, de az előadások szerkesztésében Nagy Lehel, az Egyesület elnöke is aktívan részt vett.

Szekciónkban kicsi, de annál lelkesebb hallgatóság volt jelen, akik az elejétől a végéig megtiszteltek bennünket figyelmükkel. Az előadásokban bemutatásra került az Accessible EU szervezet (Európai Akadálymentességi Tudásközpont), amelynek hazai szakértője Dr. Laki Tamás; majd a rehabilitációs környezettervező szakember és szakmérnök szakma történetéről és a szakemberek, szakmérnökök tevékenységi köréről, kompetenciáiról beszélt Szabó Henriett; ezt követően Parti Mónika a lakóépületek biztonsági és akadálymentességi kérdéseit mutatta be. Dr. Szaszák Gabriella az akadálymentes és egyetemes szabadtértervezésről tartott előadást, ezt követően Szabó Henriettel közösen a közlekedési infrastruktúrák mindenki számára hozzáférhető tervezéséről tájékoztattak. A szekció utolsó előadása Dr. Jókai Erikától az infokommunikációs akadálymentesítésről, az épített környezetbe illesztendő segítő techológiák tervezési alapelveiről szólt.

Az előadásokhoz kapcsolódott a SINOSZ képviseletében Laczka Zsanett, aki a siket és nagyothalló emberek számára fontos épített környezeti megoldásokra hívta fel a figyelmet és előadása alatt demonstrálta az írótolmácsolást is. Dr. Babinszki Vera a Siketvakok Országos Egyesületének képviseletében pedig mobil indukciós hurokerősítőjét mutatta be a résztvevőknek. A szekciótermünkben az InductTrade Kft. támogatásával indukciós hurokerősítő rendszer került telepítésre, amelyet a résztvevők ki is próbálhattak.

Dr. Jókai Erika