Blast Protection 2018 – beszámoló / summary

Óbudai Egyetem

Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar

Blast Protection 2018.

Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán került idén megrendezésre a Blast Protection 2018 konferencia, melyen a V4 országok (Szlovákia, Zsolnai Egyetem, Biztonságtechnikai Mérnöki Kar; Lengyelország, Varsói Katonai Akadémia; Csehország, Prágai Műszaki Egyetem és Magyarország, Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar és a Biztonságtudományi Doktori Iskola) képviselői vettek részt. Ez a konferencia először 2017-ben Szlovákiában a Zsolnai Egyetem Biztonságtechnikai Mérnöki Karán került megrendezésre, melyen az Óbudai Egyetemet a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar képviselte. A konferencia jelmondata “Tudománnyal a fejlődésért és a békéért”, melynek keretében a résztvevőknek lehetőségük nyílt bemutatni egyetemeiken folyó kutatási projektjeiket.

A térség azonos történelmi és kulturális múltja, valamint az elmúlt évszázadok során bejárt közös fejlődési út összekapcsolja országainkat, és megalapozza jövőbeni együttműködésünket. 2018. június 19-én délután a konferenciát szervező Anyag és Gyártástudományi Intézet igazgatója, Dr. Pinke Péter köszöntötte a vendégeket a kétnapos rendezvény megnyitóján.

A tudományos előadások a következő napon hangzottak el. A résztvevő egyetemek képviselői ismertették eddigi kutatásaikat és a jövőbeli terveiket, az alábbi sorrendben:

• – Dr. Leopold Kruszka, Varsói Katonai Akadémia
  • – Dr. Alexander Kravcov, Prágai Műszaki Egyetem
  • – Dr. Lucia Figuli, Zsolnai Egyetem, Biztonságtechnikai Mérnöki Kar
  • – Dr. Kovács Tünde Anna, Óbudai Egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar

A résztvevők az előadásokat követően további együttműködési lehetőségeikről is egyeztettek. Mind a négy résztvevő ország egyetemének kutatási területei között kiemelt szerepe van a biztonság kérdésének, ezért ezen a területen közös kutatási projektek indítását tervezik.  Szintén felmerült az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó balkáni országokkal történő együttműködés lehetősége is, valamint az együttműködés lehetősége Ukrajnával, hiszen ezen országok történelmileg és kulturálisan igen közel állnak az Európai Unióhoz és azon belül a V4 országaihoz is. A rendezvény 2018. június 20-án délután záródott.

Blast Protection 2018 Conference was organized this year at Óbuda University Bánki Donát Faculty of Mechanical and Safety Engineering, where V4 community countries members participated (Slovakia, University of Zilina, Faculty of Security Engineering, Poland, Military University of Technology in Warsaw, Czech Republic, Technical University of Prague and Hungary, Óbuda University Donát Bánki Faculty of Mechanical and Safety Engineering and the Doctoral School of Safety and Security Science). This conference in 2017 was organized in Slovakia at University of Zilina, Faculty of Security Engineering with the participants represented by the Óbuda University from Bánki Donát Faculty of Mechanical and Safety Engineering. The conference’s slogan was Science for peace and security.” The participants introduced their universities research projects and ideas for future collaborations.

The V4 region has the same historical and cultural past that relates our countries and can be the mutual basis for our future collaboration.  The director of the organizer institution – Material and Manufacturing Science Institute – Dr. Péter Pinke greeted the participants on the opening evening ceremony on June 19th

The scientific presentations were occurred on the second day. The participant university’s members presented their research and future plans in the following order:

• – Ing. Leopold Kruszka, PhD. : Military University of Technology, Warsaw
  • – Ing. Alexander KravcovPhD.: Czech Technical University in Prague
  • – Ing. Lucia Figuli, PhD.: University of Žilina, Faculty of Security Engineering
  • – Ing. Tünde Anna Kovács, PhD.: Óbuda University, Donát Bánki Faculty of the Mechanical and Safety Engineering

The participants discussed future possibilities of cooperation right after the presentations. The V4 participant university’s research areas are parallel and focus on the safety and security in civilian and military areas wherein the research cooperation projects are proposed.

The participants intent to propose new research projects with Balkan countries because of the similar cultural and historical development with respect to V4 and EU countries. The V4 participants also suggested to start partnership with the East neighbouring country Ukraine.

The conference was concluded on the afternoon of June 20th with the closing ceremony.

Summary written byOrganizing committee:Supporting students:
Tünde Anna Kovács PhD.Sándor Magyar PhD.
Zoltán Nyikes
Dániel Tokody