ICCECIP 2021 nemzetközi tudományos konferencia

Az ICCECIP 2021, a Közép-Európai Kritikus Infrastruktúra Védelmi nemzetközi tudományos konferencia november 15-én került megrendezésre. Az idei konferencia már a harmadik volt a 2019-es és a 2020-as konferenciák után. Az esemény az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara és a Milton Friedman Egyetem, valamint a Batthyány Lajos Alapítvány közös szervezésében, idén egy nagyon impozáns helyen, a Lónyay-Hatvany Villában, a Budai Várban került megrendezésre. Az ICCECIP 2021 ezzel az eseménnyel is kapcsolódott a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozathoz. A konferencia idei mottója a „Kinetikus és kibereszközök a kritikus infrastruktúra védelmében” volt.

A konferencia idei fővédnökségét Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának, miniszter-helyettese vállalta, ahogyan az eddigi konferenciákét is. A konferencia tudományos védnöke Prof. Dr. Maróth Milós, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnöke volt.

A rendezvényt a COVID helyzethez igazodva, hibrid formában tartották meg, angol nyelven. A Fővédnök nevében, Dr. Varga Ferenc Attila ezredes, a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási Főosztály főosztályvezetője üdvözölte a konferencia résztvevőit. Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar nevében Prof. Dr. Rajnai Zoltán dékán, a konferencia tiszteletbeli elnöke köszöntötte a konferenciát. Ezt követően a Milton Friedman Egyetem részéről Dr. Perényi János rektor mondott nyitóbeszédet. Végül, a résztvevőket a házigazda, Batthyány Lajos Alapítvány nevében Pócza István, az Alapítvány szakmai programvezetője üdvözölte.

A rendezvény plenáris előadásokkal folytatódott. Az első előadást Prof. Dr. Alexis Rusinek, a Francia Nagykövetség Tudományos és Kulturális Attaséja mutatta be. Őt Prof. Dr. Kovács Tibor, az Óbudai Egyetem docense, majd Dr. Kostiantyn Afanasenko, az Ukrán Nemzeti Polgári Védelmi Egyetem docense és Dr. Robert C. Castel, az Izraeli Nemzeti Parkok Hatóságának tudományos munkatársa követte. A plenárisok sorát Prof. Dr. Lazányi Kornélia, az Óbudai Egyetem professzora zárta előadásával.

Az idén egy naposra tervezett konferencián a plenárisok mellett a kritikus infrastruktúrák individuális-, kiber-, fizikai- politikai tudományos szekciókban 21 előadást mutattak be az előadók. A Poszter szekcióban nyolc különböző tudományos kutatási eredményeket tartalmazó poszter került bemutatásra. Az eddigi konferenciák sikerét mutatja az, hogy idén is számos országból érkeztek előadók. A magyarok mellett, lengyel, albán, bosznia-hercegovinai, szerb, román, ukrán, marokkói, francia, iraki, algériai, szíriai, izraeli és kínai előadó volt 16 egyetem és 3 szervezet képviseletében.

A konferencia előadásai és poszterei tudományos cikkek formájában a Honvédségi Szemle, a Belügyi szemle, a Haditechnika, a National Security Review, a Katonai Logisztika, a Közelítések, a Biztonságtudományi Szemle és a Repüléstudományi Közlemények, mint magyar tudományos folyóiratok, valamint a Critical Infrastructure Protection Review és Cyber Security Review brit tudományos folyóiratok, a Security Engineering of Anthropogenic Objects és Rzeczocnawce/Engineering Exper lengyel tudományos folyóiratok, Transactions of the VSB – Technical University of Ostrava Safety Engineering Series cseh tudományos folyóirat és a European Journal of Materials Science and Engineering román tudományos folyóirat számaiban fog megjelenni.

Az esemény végén Prof. Dr. Rajnai Zoltán, Óbudai Egyetem Bánki Kar dékánja, a konferencia tiszteletbeli elnöke megköszönte a poszter szerzők és az előadók részvételét az eseményen, továbbá köszönetet mondott a szervezőknek, és külön köszönetet mondott Dr. Kovács Tünde Anna konferencia elnöknek és Dr. Nyikes Zoltán konferencia alelnöknek, valamint a házigazda részéről Pócza István szakmai programvezetőjének a sikeres és magas színvonalú szervezésért. A Dékán úr egyúttal meghívta az előadókat a konferenciasorozat negyedik rendezvényére, amelyet 2022 novemberében rendeznek meg, ICCECIP 2022 címmel.

Dr. Kovács Tünde Anna
docens, az ICCECIP 2021 elnöke