Ünnepség Bakonybánkon 2021. június 5-én

Minden évben megrendezésre kerül Bakonybánkon a Bánki Donát napi ünnepség, amelyen a falu híres szülöttére, Karunk névadójára, Bánki Donátra emlékezünk. Ugyan a tavalyi évben a pandémia megakadályozta a közös ünneplést, de idén Karunk képviselői ismét részt tudtak venni a programon.

Bakonybánk történelme egészen az I. századig nyúlik vissza, ekkor foglalták el Pannóniát a rómaiak, s az ötszáz éves hódítás nyomai a község területén is fellelhetők. A település régi neve Bank, vagy Bankháza volt. Első okleveles említése 1488-ban Bank néven jegyezte. A község 1623-ban a Szapáry család birtoka lett, és Csesznek várát szolgálta ki. A XIX. században jelentősebb birtokosai az Esterházy, a Hunkár, a Stróbel, a Potyondi és a Dombay családok voltak.

1859. június 6-án itt született Bánki Donát műegyetemi tanár, a világhírű fizikus, a róla elnevezett turbina feltalálója, amely új utakat nyitott a törpe vízierőművek fejlesztésében. 1918-ban nagyszabású tervet dolgozott ki a Vaskapu vízerejének hasznosítására. A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt 1911-től. A vízturbináért Bánkit halála után négy évvel 1926-ban a Magyar Tudományos Akadémia nagyjutalmával tüntette ki.

A településen Bánki emlékszoba áll, valamint a Bánki Donát emlékparkban megtekinthető egy Bánki-féle vízturbina is.

Az emlékparkban gyűltek össze az ünneplők, többek között az Óbudai Egyetem Bánki Karának képviselői, a Bánki alapítvány tagjai, a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat képviselete, a Bánki Donát Szakképző Iskola igazgatója, illetve a Bánki család néhány tagja. Elsőként Nagyné Farkas Marianna polgármester asszony mondott beszédet, majd az iskolások előadását követően Dr. Veres Zoltán Komárom-Esztergom Megye jegyzője tartotta meg ünnepi beszédét.

Az egybegyűltek elhelyezték az emlékezés koszorúit az emléktáblánál és Bánki mellszobra előtt. A Kar vezetése részéről Prof. Dr. Rajnai Zoltán dékán és Barta Andrea dékáni hivatalvezető helyeztek el koszorút, illetve a Hallgatói Önkormányzat részéről Horváth Gergő HÖK-elnök és Gazda Péter HÖK-alelnök.