A Gene Haas Alapítvány támogatásában részesült a Bánki Kar

A BGK Kari Tanács ülése keretében 2023. november 8-án került sor a Gene Haas Alapítvány által kiírt pályázaton elnyert 15 000 € támogatás Ünnepélyes átadására. A támogatásról szóló jelképes csekket Péntek György a Haas Factory Outlet A Division of Bartec magyarországi operatív és értékesítési igazgatója adta át, Prof. Dr. Rajnai Zoltán dékán részére.

A HAAS Automation Inc. a világ egyik legnagyobb, 100% amerikai magántulajdonban lévő szerszámgépgyártó vállalata. A globális ipari jelenléten felül évek óta aktívan részt vesz a technikai sportok világában (Formula-1, Nascar), illetve világszerte partner a CNC oktatásban. Teszi mindezt azért, hogy a hallgatók modern, a mai kornak megfelelő gépeken, megfizethető technológiával kaphassanak képet a CNC technológia térhódításáról. Gene Haas úr, a Haas Automation Inc. alapítója és tulajdonosa által korábban létrehozott Gene Haas Alapítvány minden évben pályázati keretek között anyagilag támogatja azokat az európai oktatási intézményeket és hallgatóikat, akik a CNC oktatás minőségi fejlesztésében és népszerűsítésében részt vesznek és élenjárnak. Az elmúlt időszakban szoros szakmai kapcsolat alakult ki a Cég magyarországi képviselete és az Óbudai Egyetem Bánki Kara között, mely alapvetően annak volt köszönhető, hogy Péntek György a Bánki Kar hallgatója volt, és ezer szállal kötődik az alma materhez.

A szakmai együttműködésnek köszönhetően 2018 februárjában ingyenesen helyeztek ki egy MiniMill-EDU típusú marógépet, valamint 4 db HAAS vezérlés szimulátort a Kar Gépműhelyébe. 2018 májusában nagy sikerrel került megrendezésre az első közös, ”HAAS & ÓE-BGK CNC Konferencia – Az ipar és az oktatás kapcsolatának fontossága napjainkban” címmel. 2019 végére érdemelte ki és kapta meg a Kar azt a lehetőséget, hogy Magyarországról elsőként pályázhasson az Alapítványnál. A megfelelő szakmai munka és kapcsolatrendszer eredményeként, akkor az alapítvány 10 000 $ támogatásban részesítette a Kart. 2022. tavaszán nagy érdeklődéssel került megrendezésre 11 felsőoktatási intézmény csapatának a részvételével az Ez igazi CAMu országos CNC verseny

Az idei évben ez utóbbi verseny folytatására, és a CNC oktatás népszerűsítésére fókuszálva nyújtottuk be a pályázatunkat. Az alapítvány pozitív döntése alapján, a Kar 15 000 € támogatásban részesült. A díjazásból hosszas szervező és előkészítő munkát követően került meghirdetésre, a II. Bánki-HAAS Országos CNC Programozási Verseny”. A versenyre 12 felsőoktatási intézmény csapata jelentkezett és a selejtezőt követően 6 csapat vesz részt a Magyar Tudomány Ünnepe Egyetemi Rendezvénysorozata keretében, november 10-én megrendezésre kerülő döntőben.

A jelképes csekk Ünnepélyes átadásán Péntek György kihangsúlyozta, hogy a lehető legjobb helyre került a pénz, mivel a Bánki Kar nagy hangsúlyt fektet a gyakorlatorientált mérnökképzésre, és folyamatosan törekszik a hallgatók CNC technológiával kapcsolatos tantárgyainak fejlesztésére, az oktatás minőségének emelésére. Rajnai Zoltán dékán köszönetét fejezte ki a Cégnek, illetve személyesen Péntek Györgynek a Karnak nyújtott támogatásért, és reményét fejezte ki, hogy hosszútávon fenntartható lesz az együttműködés, hiszen ez mindkét fél számára egy gyümölcsöző szakmai kapcsolatot jelent.

Balogh József
mestertanár