Veszélyes anyagok szállítása témakörében sikeres tréninget tartott az ÓE BGK a nyugat-balkáni országok egyetemi oktatói részére

Az Óbudai Egyetem részvételével zajló Erasmus+ felsőoktatási kapacitásbővítési témában elnyert pályázat (https://bgk.uni-obuda.hu/dgtrans/) keretén belül háromnapos tréning és találkozó zajlott 2023. szeptember 26-28. között a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karon. A tréning célja elsősorban az oktatási módszerek és legjobb gyakorlatok megosztása volt a résztvevő partnerintézmények oktatóival.

A rendezvényt Prof. Dr. Gulácsi László az Óbudai Egyetem tudományos rektorhelyettese nyitotta meg, aki hangsúlyozta az Óbudai Egyetem nemzetköziesítési törekvéseit, egyben köszöntötte a résztvevő felsőoktatási intézmények képviselőit Koszovó, Montenegró, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Szlovénia, Görögország és Lengyelország területéről. Prof. Dr. Nebojsa Arsic, a koszovói University of Pristina in Kosovska Mitrovica rektora, a DGTRANS projekt szakmai vezetője nagy örömét fejezte ki, hogy az Óbudai Egyetemmel közösen több sikeres nemzetközi pályázat keretében valósul meg a szoros együttműködés. Az Óbudai Egyetem részéről a projekt szakmai vezetője Dr. Drégelyi-Kiss Ágota, az ÓE BGK Gépészeti és Technológiai Intézet Gyártástechológiai Intézeti Tanszék egyetemi docense.

A szakmai előadások sorát Prof. Dr. Rajnai Zoltán dékán úr kezdte meg Katasztrófavédelmi adatközpontről szóló prezentációjával. Két veszélyes anyagok szállításával és arra való felkészítésekkel kapcsolatos előadást hallgattunk meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katasztrófavédelmi Intézetéből: Dr. habil. Kátai-Urbán Lajos és Almási Csaba jóvoltából.

A tréning második napján az ÓE Bánki Kar oktatói közül Dr. Őszi Arnold bemutatta, hogy hogyan lehet a veszélyes anyagokkal történő balesetek esetén drónokat segítségül hívni a felderítéshez. Tóth Georgina Nóra előadásában rámutatott a kockázatelemzés – értékelés fontosságára a veszélyes anyagok szállításának területén, valamint Dr. Farkas Gabriella, a Gyártástechnológiai Intézeti Tanszék vezetője veszélyes anyagok csomagolásának minőségi követelményeiről tartott egy hosszabb ismertetőt.

A DGTRANS projekt budapesti találkozójának utolsó napján látogatást tettünk a Gyártástechnológiai Intézeti Tanszékhez tartozó LEAN laboratóriumban, ahol bemutatásra kerültek a gyakorlati oktatásaink módszerei. Zárásképpen egy rövid bemutatót tartottak a Óbuda University Racing Team (http://ourteam.hu/) képviselői a Formula Student együléses autóépítő versenyről, valamint az eddig elért eredményeikről.

A tréning során közel negyven főt láttunk vendégül a Bánki Karon, akik nagy érdeklődéssel figyelték a kollégáink által készített szakmai anyagokat. A DGTRANS projekt első évét ezzel a tréninggel zártuk le, a továbbiakban a fókusz a tantervek, valamint a hozzá kapcsolódó tantárgyak kifejlesztésén lesz a nyugat-balkáni országok felsőoktatási intézményei közreműködésével.

Dr. Drégelyi-Kiss Ágota
a DGTRANS projekt vezetője, ÓE